1 marca w naszej grupie odbyły się zajęcia z sensoryki. Podczas nich obserwowaliśmy doświadczenie uwolnić dinozaura i widzieliśmy w jaki sposób reaguje kwas i zasada. Jak wiadomo dzieci uwielbiają wykonywać łatwe eksperymenty naukowe. Jest to nie tylko świetna zabawa dla fana dinozaurów, ale także świetne ćwiczenie edukacyjne. Mogą także ćwiczyć małą motorykę, używając pipety lub zakraplacza.
Co się stanie, jeśli zmieszasz ocet i sodę oczyszczoną?
Widzisz bulgotanie i pienienie, ale co jest przyczyną tej reakcji? Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) jest zasadą, ocet (kwas octowy) jest kwasem i obserwujemy reakcję kwasowo-zasadową.
Dzieci były zachwycone.
Ale to nie był koniec naszych zabaw.
Następnie zaczęliśmy nasz zabawę z masą owocową- frutoliną, w której ukryta była niespodzianka.
Jak wiadomo nasze pociechy najlepiej rozwijają się poprzez integrację sensoryczną czyli poznawanie świata wielozmysłowo. Wszelkiego rodzaju masy plastyczne dostarczają wielu doznań i świetnie oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Dodatkowo taką masę dziecko może stworzyć samodzielnie wówczas zabawa jest jeszcze bardziej udana.
Zabawy z masami plastycznymi zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, obserwowania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie dziecka od telewizora czy komputera.