Europejski Tydzień Kodowania jest ważną inicjatywą mającą na celu zaangażowanie dzieci w działania związane z kodowaniem i obliczeniami. Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania odbywała się w dniach 7–22 października.
Z racji tego, iż nasze przedszkole w tym roku bierze udział w Europejskiej Akcji CODE WEEK 2023, czyli innymi słowy Tygodniu Kodowania w ramach zajęć dydaktycznych połączonych z realizacją tematu tygodniowego przystąpiliśmy do nauki programowania.
Dzieci uczyły się nazw zwierzątek, liczyły je oraz pokazywały cyfry na planszy. Następnie przechodziliśmy do kodowania na dużej planszy jaką zrobiliśmy na podłodze. Przedszkolaki super sobie poradziły z naszą zabawą.
Kolejne zajęcia po hasłem CODE WEEK polegały na podążaniu zakodowaną ścieżką jesiennego labiryntu. Pracowaliśmy w parach, gdzie jedna osoba prowadziła druga za pomocą kodu określonego na kartce, a druga osoba skakała na dany obrazek w kółeczku. Później następowała zamiana. Kolejną zabawą na kodowanie była zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki, która bardzo się dzieciom spodobała i będziemy do niej niejednokrotnie wracać.
Warto podkreślić, iż w naszej codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej kodowanie towarzyszy nam na każdym kroku, czy to podczas zajęć dydaktycznych, czy też podczas zabaw zainicjowanych przez nauczyciela.