Nasze pomysły inspirowane Drużyną Zdrowej Piątki w ramach konkursu organizowanego przez ZAKŁADY CHEMICZNE ”Siarkopol” TARNOBRZEG:
1. Siejemy i sadzimy, czyli tworzymy przyrodnicze kąciki zieleni.
Młodsze dzieci podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się jakie są niezbędne warunki do rozwoju roślin. Poznały ich cykl rozwojowy oraz nauczyły się systematyczności w pielęgnowaniu i codziennym podlewaniu kiełkujących nasion.Starsze przedszkolaki zasadziły w swoich salach cebulki roślin oraz owies który zdobił wielkanocne stoły w ich domach.
2. Wyprawa do ogródków działkowych, czyli poznajemy narzędzia i sadzimy warzywa
Grupy 5 i 6-latków udały się na wycieczkę do ROD Nadole, gdzie mogły zobaczyć jak przebiegają prace ogrodnicze. Zapoznały się z narzędziami niezbędnymi do pracy w ogrodzie. Wspólnie założyły ogródek warzywny w którym zasiały m.in. szczypiorek, sałatę, marchewkę, rzodkiewkę i pory. Obserwowały, jak przyroda budzi się do życia i jak przebiegają przygotowania do sadzenia roślin i warzyw.
3. Uczymy się jeść zdrowo i smacznie, czyli spotkanie z mistrzem kuchni
Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z mistrzem kuchni Tomaszem Malinowskim, który przybliżył dzieciom na czym polega jego praca. Pan kucharz opowiedział przedszkolakom o pracy w kuchni, o tym jak przygotować posiłek by był smaczny i zdrowy, zwrócił uwagę, że ważne jest też by był pięknie podany. Dzieci podczas spotkania utrwaliły wiadomości jak należy się odżywiać zdrowo, co należy często jeść, a czego unikać. Pan Tomasz przypomniał przedszkolakom piramidę żywienia a do każdej jej części dzieci przyporządkowały opiekuna –superbohatera z Drużyny Zdrowej Piątki!
4. Przygotowujemy bomby witaminowe, czyli sałatki owocowe
Dzieci z grupy 5 i 6-latków wzięły udział w warsztatach kulinarnych, podczas których z pomocą i wskazówkami szefa kuchni przygotowały przepyszne sałatki owocowe. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Starsze przedszkolaki poczęstowały swoimi sałatkami swoich młodszych kolegów i koleżanki z przedszkola.
5. Wydanie specjalne „Szczęśliwej Trzynastki”, czyli garść wiedzy dla Rodziców